آخرین مطالب

تونر چیست و چه کاربردی دارد؟

تونر چیست و چه کاربردی دارد؟

استفاده از تونر می‌تواند مزایای بسیار زیادی در طولانی مدت برایتان داشته باشد.

پاک‌کننده‌ها همیشه توان از بین بردن همه چربی‌ها و آلودگی‌های صورتتان را ندارند و گاهی بخشی از آن را به جا می‌گذارند. استفاده از تونر باقی آلودگی‌ها را از بین می‌برد و صورت شما را تمیز و تازه می‌کند. سطح pH نرمال برای محافظت از پوست در برابر باکتری و آلودگی بسیار مهم است. برخی عوامل پاک‌کننده می‌توانند باعث شوند که تعادل این سطح به هم بخورد و باعث حساس شدن یا خشکی پوست شوند. تونر به متعادل‌سازیPH پوست کمک می‌کند.

انواع تونر کدامند؟

۳ نوع اصلی تونر وجود دارد: بریسر، تونیک و آسترینجنت. هرکدام آن‌ها بسته به مواد مؤثره‌ای که دارند، مزایای خاص خودشان را دارا می‌باشند.

الف) بریسر/طراوت دهنده

بریسرها، تونرهای بدون الکل ملایم هستند.

بریسر باعث آب‌رسانی و نرم شدن پوست می‌شود و به همین خاطر برای انواع پوست حساس، نرمال یا خشک مناسب است. گلاب و گلیسیرین برخی از مواد مؤثره‌ای هستند که در بریسرها استفاده می‌شوند و خاصیت نرم‌کنندگی و آب‌رسانی دارند.

ب) تونیک

تونیک‌ها حاوی مواد مؤثره‌ای فعال بوده و میزان الکل به کار رفته در آن بسیار کم می‌باشد. برخی مواد مؤثره محبوب موجود در تونیک پوست به صورت طبیعی از پرتقال و بابونه گرفته می‌شود.

تونیک‌ها برای انواع پوست‌های چرب و نرمال مناسب هستند.

پ) آسترینجنت

آسترینجنت‌ها قوی‌ترین نوع تونر هستند که میزان بسیار زیادی حاوی الکل هم می‌باشند. مواد مؤثره ضدعفونی‌کننده نیز در آسترینجنت‌ها پیدا می‌شود که برای درمان آکنه بسیار مفید است.

آسترینجنت‌ها می‌توانند با از بین بردن چربی طبیعی پوست، برای پوست آسیب‌زا باشند و باعث التهاب آن شوند.

اگر علائم آکنه پوست ندارید، به‌هیچ‌عنوان سراغ استفاده از آسترینجنت‌ها نروید و از بریسر یا تونیک استفاده کنید. به خصوص اگر پوست‌تان خشک یا حساس است.

اگر می‌خواهید بیشتر با تونر، عملکرد، مزایا و انواع آن آشنا شوید؛ به شما پیشنهاد می‌کنیم مقاله درخشندگی و مراقبت از پوست با محصولی آرایشی به نام تونر! را مطالعه کنید.

نحوه استفاده از تونر

بسیار مهم است که از تونر بعد از پاک‌کننده و پیش از مرطوب‌کننده استفاده کنید. این ۳ مرحله ساده روتین مراقبت از پوست به شما اطمینان می‌دهند که نتایج بسیار مؤثری خواهید گرفت.

  • مرحله اول: صورتتان را با یک پاک‌کننده ملایم بشویید تا آلودگی‌ها و چربی اولی پوستتان از بین برود.
  • مرحله دوم: سراغ استفاده از تونر بروید تا آلودگی‌های باقیمانده از پاک‌کننده را از بین ببرید و صورتتان را آماده استفاده از مرطوب‌کننده کنید.
  • مرحله سوم: از مرطوب‌کننده‌ای برای آب‌رسانی و مراقبت از پوستتان استفاده کنید. می‌توانید اول از یک سرم استفاده کنید. البته اگر در روتینتان چنین چیزی هست.
نحوه استفاده از تونر
نحوه استفاده از تونر

از پد پنبه‌ای استفاده کنید!

شایع‌ترین راه برای استفاده از تونر روی صورت‌تان این است که با استفاده از پنبه این کار را بکنید. برای استفاده، پنبه را با آغشته به چند قطره تونر کنید به طوری که پنبه تر شود اما خیس نه! سپس با مرکز صورت‌تان شروع کنید و بعد پنبه را به سمت بیرون بکشید. از پنبه آغشته به تونر روی لب یا دور چشم که پوست ظریف‌تری دارند استفاده نکنید!

همچنین توصیه می‌شود که از تونر روی گردن خود نیز استفاده کنید که آلودگی‌های پوستی این قسمت‌ها را هم از بین ببرید.

اسپری کنید!

برخی از تونرها در بطری‌های اسپری کردنی قرار گرفته‌اند و می‌توانید آن را روی صورت اسپری کنید. با این حال، بدون استفاده از پنبه، این کار می‌تواند سخت باشد و به خوبی هم ممکن است آلودگی‌ها را از بین نبرد. اسپری کردن صرفاً مثل این است که صورتتان را مهیا کنید برای یک مرحله دیگر.

و مرحله بعد این است که یک پد پنبه‌ای بردارید و حالا روی صورت خود بکشید و آلودگی‌ها را از بین ببرید.

به عنوان یک فعال‌کننده استفاده کنید!

ورژن پودری مواد مؤثره مراقبت از پوست مثل ویتامین سی، به سرعت دارد محبوبیت بیشتری به دست می‌آورد و افراد زیادی به استفاده از آن روی می‌آورند. آن‌ها برای این طراحی شده‌اند که با آب فعال شوند و بشود آن‌ها را روی صورت استفاده کرد. با این حال، شما می‌توانید به جای آب از تونر استفاده کنید تا مزایای آن را هم بیشتر کنید.

به عنوان ماسک زیر چشم استفاده کنید!

اگر تونر شما حاوی مواد مؤثره تازه کننده پوست مثل کافئین یا خیار بود، می‌توانید از آن به عنوان ماسک زیر چشم نیز استفاده کنید. تونر خود را در یخچال بگذارید خنک شود و سپس آن را روی ناحیه زیر چشم با پد پنبه‌ای بمالید تا درست مثل کمپرس سرد نرم‌کننده عمل کند.

از تونرهای حاوی الکل یا لایه‌بردار قوی استفاده نکنید چرا که پوست ناحیه زیر چشم بسیار ظریف است.

زمان استفاده از تونر چه وقتی است؟

استفاده از تونر در صبح و عصر بعد از پاک‌کننده بسیار خوب است. استفاده از تونر در صبح به شما در از بین بردن چربی‌هایی که در طول شب تا صبح روی صورتتان ایجاد شده کمک می‌کند. استفاده از آن در عصر، کمک می‌کند تا هرگونه آلودگی مربوط به آرایش یا چیزهای دیگر، پاک شود.

اگر از تونری با خاصیت لایه‌برداری بالا استفاده می‌کنید که مواد مؤثره‌ای مثل گلیکولیک اسید را دارا می‌باشد، بهتر است تنها یک بار در روز از آن استفاده کنید. استفاده بیش از حد از لایه‌بردارمی‌تواند باعث التهاب و خشکی انواع پوست شود به خصوص اگر پوستتان مستعد حساس شدن یا خشکی باشد.

زمان استفاده از تونر
زمان استفاده از تونر

بایدها و نبایدهای استفاده از تونر

تونرها اگر به خوبی روی پوستتان استفاده شوند می‌توانند مزایای بسیار زیادی داشته باشند. با این حال، استفاده زیاد از حد آن‌ها یا استفاده از تونر با مواد مؤثره‌ای که مناسب پوست‌تان نیست می‌تواند باعث مشکلات پوستی جدی شود.

استفاده نامناسب!

تونر نباید به عنوان پاک‌کننده مورد استفاده قرار بگیرد. درحالی که می‌تواندآلودگی‌های صورت را پاک کند اما بیشتر وقتی مؤثر است که بعد از پاک‌کننده استفاده شود.

پوست حساس

اگر پوستتان مستعد حساس شدن است و تجربه التهاب و خشکی را بعد از استفاده از محصولات مراقبت از پوست داشته‌اید، بهتر است حتماً پیش از استفاده از تونر، مواد مؤثره آن را بررسی و ارزیابی کنید.

باید تونر ضد حساسیتی که باعث نرمی و آب‌رسانی پوست می‌شود را استفاده کنید. تونرهای نرم‌کننده با مواد مؤثره‌ای مثل گلاب و بابونه به نرم شدن پوست کمک می‌کنند و قرمزی و التهاب را از بین می‌برند.

نباید از تونرهای پایه صابون و الکل استفاده کنید چرا که باعث التهاب و خشکی پوستتان می‌شود. به همین صورت، نباید از تونرهایی با مواد مؤثره لایه‌بردار مثل گلیکولیک اسید استفاده کنید چرا که خشکی و التهاب را افزایش می‌دهند.

پوست چرب

پوست صورت بیشتر به دلیل تولید سبوم زیاد، چرب می‌شود. سبوم چربی طبیعی پوست است که برای محافظت از رطوبت تولید می‌شود. اگر پوست چربی دارید، تونری انتخاب کنید که قادر به کنترل و کاهش میزان سبوم باشد.

باید سراغ استفاده از تونر حاوی ویتامین آ بروید که به عنوان رتینول شناخته می‌شود. رتینول از خودش خاصیت سرکوب مؤثر تولید سبوم را نشان داده است و همچنین باعث کنترل چربی می‌شود.

در عین حال، می‌توانید از روغن درخت چای به عنوان مواد مؤثره موجود در تونر استفاده کنید و چربی اضافه پوست‌تان را با آن کنترل کنید.

نباید سراغ تونرهای حاوی مواد مؤثره کومدونی مثل روغن معدنی بروید. این مواد مؤثره باعث بسته شدن منافذ می‌شوند و درنهایت باعث ایجاد سرسیاه خواهند شد.

پوست خشک

پوست خشک می‌تواند صورت را بسیار خشک یا پوسته پوسته کند. می‌تواند به صورت طبیعی این‌طوری باشد یا بر اثر واکنش نسبت به مواد مؤثره موجود در لوازم آرایشی اتفاق بیفتد.

باید از تونرهای آب‌رسانی که حاوی هیالورونیک اسید و اوره هستند، استفاده کنید. هیالورونیک اسید به عنوان آهن‌ربایی برای رطوبت عمل می‌کند و حسابی پوست را آب‌رسانیمی‌کند.

اوره نیز عاملی آب‌رسانی است که به حفظ رطوبت کمک می‌کند. خصوصاً اگر به صورت موضعی استفاده شود.

نباید سراغ استفاده از تونر آسترینجنت یا لایه‌بردار بروید که باعث خشکی پوستتان شود.

استفاده از تونر روی پوست خشک
استفاده از تونر روی پوست خشک

پوست مستعد آکنه

اگر پوستتان مستعد آکنه است، بهتر است سراغ محصولاتی بروید که باعث التهاب نشوند. تعداد زیادی تونر وجود دارد که به طور خاص برای درمان آکنه فرمولیزه شده‌اند.
باید سراغ استفاده از تونر ضد التهاب و دارای خاصیت شفاف کننده بروید. آلوئه ورا و نیاسینامید از جمله مواد مؤثره خوبی هستند که باعث شفافیت پوست و نرمی آن می‌شوند.
آلوئه ورا، مواد مؤثره‌ای طبیعی است که اغلب در تونرهای مناسب برای درمان آکنه پیدا می‌شود. آلوئه ورا به عنوان ضد التهاب پوست عمل می‌کند و باعث از بین رفتن آکنه می‌شود.
نیاسینامید نیز برای از بین بردن لکه‌های پوست و همچنین تولید سبوم مورد استفاده قرار می‌گیرد.
اگر پوست مستعد آکنه دارید، استفاده از تونر لایه‌بردار را پیشنهاد می‌کنیم. با این حال، استفاده بیش از حد می‌تواند باعث التهاب شود. در برخی موارد، استفاده بیش از حد از لایه‌بردارمی‌تواند باعث خشکی پوست شود.

کلام آخر!

سن استفاده از تونر بیشتر به این بستگی دارد که چه مدل پوستی داشته باشید و پزشک متخصص پوستتان چه توصیه‌ای بکنند. پس حتماً پیشنهاد می‌کنیم سراغ متخصص بروید و از او بخواهید به شما بگوید که استفاده از تونر برایتان مناسب است یا نه. استفاده از تونر در روتین مراقبت از پوست به متعادل ساختن pH پوست و از بین بردن آلودگی‌ها کمک می‌کند. در این مطلب از لیامگ نیز تلاش کردیم درباره همه چیز مربوط به تونر برایتان بنویسیم و مطلبی جامع ارائه کنیم. حالا دیگر به انتخاب شما بستگی دارد.

مطالب مشابه

ارسال نظر برای این مطلب

کد امنیتی رفرش