آخرین مطالب

داستان هفت قلم آرایش

داستان هفت قلم آرایش

برخی از افراد زمانی که این ترکیب را می شنوند اولین مفهومی که از آن برداشت می کنند کنایه تلخ و یا گاهاً خنده داری از یک آرایش غلیظ است. برای مثال زمانی که در زبان عامیانه گفته می شود که فلانی هفت قلم آرایش کرده است منظور این است که فلانی آرایشی غلیظ و یا شاید زننده دارد. 

در گذشته هفت قلم را با عبارات هفت وند یا هفت جزء نیز استفاده می کردند. اغلب مواد و وسایل آرایشی که براJی میکاپ سنتی بکار برده می شد صرفاً جنبه تشریفاتی داشت و بسیاری از افراد توان تهیه و استفاده از آن ها را نداشتند. به همین دلیل برخی از افراد و نیز در برخی از مراسم های خاصی از این وسایل استفاده می کردند. 

هفت قلم آرایش در این روزها در معنای مجازی آن بکار گرفته می شود و به زنی اشاره دارد که آرایش بسیار غلیظی کرده است. 

هفت قلم آرایش شامل چه مواردی می شود؟

هفت قلم آرایش شامل چه مواردی می شود؟

مهم ترین وسایلی که در هفت قلم آرایش مورد استفاده زنان سنتی قرار می گرفت: 

 • حنا یا نگاره 
 • سرمه چشم 
 • سفید آب
 • سرخی یا سرخاب: نام سنتی تر و ناآشنا تر سرخاب همان غازه است. 
 • وسمه: این وسیله با هدف افزایش حجم ابروها و نیز قرینه سازی فرم کلی چشم ها بکار برده می شود. 
 • زرگ: این ماده گردی بود به رنگ طلایی که به موهای سر یا ابرو ها و یا صورت می زدند. 
 • خال 

 

هفت قلم آرایش چه کاربرد هایی داشتند؟

هر کدام از اقلامی که به عنوان یکی از ابزار آرایشی مورد استفاده قرار می گرفت با هدف و کاربرد خاصی بود که در ادامه هر کدام از آن ها توضیح می دهیم. 

کاربرد هفت قلم آرایش

 1. سرخاب: مهم ترین کارایی ای که می توان برای سرخاب برشمرد رنگ دهی به گونه ها و لب ها است. در واقع سرخاب نوعی نقش رژ گونه و رژ لب را ایفا می کنند. لب هایی سرخ با گونه هایی رنگ گرفته در گذشته باعث طراوت و شادابی صورت می گشت و به زیبایی می افزود. 
 2. سرمه چشم: این وسیله آرایش چشم از لوازمی سنتی است که همچنان کاربرد دارد و بسیاری از افراد از آن برای بهبود فرم کلی چشم ها و رنگ دادن به آنها استفاده می کنند. سرمه همچون خط چشم و سایه چشم موجب زیباتر شدن و افزایش جلوه گری چشم ها می شود. رنگ سرمه ها سیاه است و در گذشته مورد علاقه بسیاری از زنانی بود که می خواستند چشم هایی وحشی و جذاب تر داشته باشند. 
 3. سفید آب: این روز ها برای بهبود وضعیت پوستی و لایه برداری بخش های سطحی پوست از انواع کرم های لایه بردار و کرم پودر استفاده می کنند. اما در گذشته سفید آب این نقش را ایفا می کرد و بسیاری از عارضه های پوستی را بهبود می بخشید. لایه برداری یکی از مهم ترین کارایی های سفید آب بود که همچنان نیز از این ماده استفاده می شود. البته افراد سنتی تر و یا مادربزرگ ها شاید از کارایی بی نظیر آن آگاهی داشته باشند. 
 4. خال : یکی از مهم ترین عناصر زیبایی در چهره زنان در گذشته وجود یک خال در گوشه لب بود. آن را با ابزاری خاص کنار لب ایجاد می کردند تا به زیبایی صورت شان بیفزاید. 
 5. حنا: حنا در گذشته همچون لاک ناخن و رنگ موی امروزی موجب رنگ گرفتن موها و ناخن ها می شد. چیزی که زنان بسیار به آن علاقه مند بودند و به دفعات مکرر از آن استفاده می کردند تا رنگ آن از حالت سرخی و تازگی خارج نشود. 
 6. زرک: پنکیک هایی که این روز ها برای بهبود وضعیت پوستی استفاده می شود در گذشته در قالب زرک مورد استفاده قرار می گیرد. رنگ آن طلایی بود و تاثیر زیااندی در زیبایی پوست داشت. 
 7. وسمه: وسمه ماده ای است سیاه رنگ که برای بهبود وضعیت فرم کلی ابرو ها و پیوسته کردن ابرو هایی که در بین آن ها فاصله وجود دارد، استفاده می شود. در گذشته ابرو های پیوسته از مواردی بود که به زیبایی چهره می افزود و وسمه، زنان و دختران جوان را به این خواسته شان می رسانید. 

اهمیت خرید لوازم آرایشی بهداشتی از مراکز معتبر

اهمیت خرید لوازم آرایشی بهداشتی از مراکز معتبر

یکی از مهم ترین نکاتی که زنان و دختران جوان باید بدان توجه کنند این است که انواع لوازمی که استفاده می کنند باید با کیفیت و مورد تایید ارگان های مربوطه ( مثلاً سازمان غذا و دارو در ایران) باشد. تاریخ تولید، تاریخ انقضا و نیز تمامی مواد و ترکیباتی که در انواع لوازم آرایشی بکار رفته است از اهمیت بالایی برخوردارند. در این بین مراکزی که از آن ها خرید می کنید نیز باید معتبر باشند. زیرا که احتمال دارد یک مرکز غیر معتبر به عرضه و فروش محصولاتی بپردازد که در خصوص تاریخ تولید و انقضای محصولاتش تردید وجود داشته باشد. 

از این رو سوالی که همواره از سوی افراد مطرح می شود این است که لوازم آرایشی را از کدام مرکز معتبر بخرم؟

مطالب مشابه

ارسال نظر برای این مطلب

کد امنیتی رفرش