آخرین مطالب

چگونه پوست خود را بدون آسیب برنزه کنیم؟

چگونه پوست خود را بدون آسیب برنزه کنیم؟

در این جهان افراد دارای نژادها و رنگ پوست‌های متفاوتی هستند و بعضی‌ها از رنگ پوست خود ناراضی می‌باشند، درنتیجه به دنبال راهی برای تغییر رنگدانه‌های پوست خود می‌گردند. یکی از این راه‌حل‌ها برنزه کردن است تا با آن رنگ پوست سفید و روشن خود را تیره و برنزه کنند؛ زیرا از سال ۱۹۲۰ که کوکو شنل با پوستی برنزه از تعطیلات به پاریس برگشت، تا به امروز برنزه بودن رنگ پوست به عنوان یکی از معیارهای زیبایی شناخته می‌شود. اما برنزه کردن در نور خورشید آسیب‌هایی را دربردارد و پرتوهای فرابنفش ممکن است منجر به سرطان پوست شود. به همین علت روش‌های موقت و کم‌خطر دیگری مانند حمام آفتاب، سولاریوم، لوسیون‌های اتو برنز، اسپری‌های برنز کننده و… جایگزین آفتاب گرفتن برای تغییر رنگ پوست شده است.

آسیب‌های برنزه کردن با نور آفتاب

فهرست مطالب

آسیب‌های برنزه کردن با نور آفتاب

در واقع چیزی به اسم برنزه کردن بی‌خطر آن هم با نور آفتاب اصلا وجود ندارد. زیرا پوست با قرارگرفتن در برابر پرتوهای فرابنفش خورشید اشعه‌های UV را به خود جذب می‌کند که منجر به تولید ملانین در پوست می‌شود و در نتیجه لایه سطحی پوست تیره می‌شود. با برنزه کردن در حقیقت پوست درحد مراحل اولیه سوختگی آسیب می‌بیند و امکان دارد با انواع بیماری‌ها مواجهه شود. نور خورشید می‌تواند مشکلاتی مانند لک پوست، پیری زودرس، سوختگی‌های دردناک، سرطان پوست را برای پوست شما ایجاد کند. طبق گزارش‌های دریافت شده هرساله ۱۰هزار مورد سرطان پوست اتفاق می‌افتد که نتیجه عدم مراقبت صحیح از پوست در برابر نور آفتاب بوده‌اند. آفتاب سوختگی نیز به تنهایی می‌تواند عوارض جانبی از قبیل کم شدن رطوبت پوست، از بین رفتن قابلیت ارتجاعی پوست و ایجاد لک بر روی پوست را ایجاد کند.

راهکارهایی در برنزه کردن با کم‌ترین آسیب به پوست

اما حالا باید بررسی کنیم که با چه راهکارهایی می‌توانیم با وارد کردن کم‌ترین آسیب به پوست خود برنزه شویم.

راهکارهایی در برنزه کردن با کم‌ترین آسیب به پوست

انتخاب زمان مناسب

آفتاب ظهر زمان مناسبی برای خوابیدن زیر نور خورشید نیست زیرا تابش خورشید به صورت مستقیم است و امکان دارد موجب سوختگی پوست شود. در ساعات بین ۱۰صبح تا ۴بعدازظهر اشعه UV در بیشترین حد خود در نور آفتاب وجود دارد بنابراین این ساعات اصلا مناسب آفتاب گرفتن نیست. در ساعات دیگر روز هم نباید برای مدت طولانی زیر نور خورشید بمانید زیرا پوست شما دچار سوختگی و التهاب و قرمزی می‌شود. بهتر است روزی که می‌خواهید آفتاب بگیرید شاخص UV آن روز را در اطلاعات هواشناسی چک کنید و درصورت بالا بودن رقم این شاخص باید خیلی مراقب باشید و زمان کمتری را زیر آفتاب سپری کنید.

انتخاب کرم ضد آفتاب مناسب

بعد از انتخاب و کنترل زمان آفتاب گرفتن لازم است که کرم ضد آفتاب مناسب پوست خود را تهیه کنید. کرم‌های ضدآفتاب دارای SPF یعنی عامل محافظت از خورشید، هستند که معمولا مقدار آن بین ۴ تا ۳۰ است. طبق توصیه پزشکان کرم های ضدآفتاب با SPF حداقل ۱۵ مناسب است اما شما باید مناسب با پوست و سابقه آفتاب گرفتن خود کرم مناسب خود را پیدا کنید. محافظت کرم‌هایی با SPF30 برای افراد با رنگ پوست روشن و با SPF4 برای پوست‌های تیره‌تر بهتر است. علاوه‌بر میزان SPF کرم‌ها داشتن قابلیت محافظت از پوست در برابر اشعه‌های UVA و UVB نیز اهمیت دارد. ابرها قادرند تا ۲۰درصد از شما در برابر اشعه‌های مضر محافظت کنند، بنابراین در روزهای ابری هم کرم ضد آفتاب را فراموش نکنید.

داشتن تجهیزات لازم

یکی از مهم‌ترین وسایل مورد نیاز هنگام آفتاب گرفتن برای برنزه شدن بدون آسیب، داشتن عینک و کلاه آفتابی است، باید توجه کنید که عینک شما استاندارهای قابل قبولی داشته باشد تا بتواند از چشم‌های‌تان در برابر اشعه‌های آفتاب محافظت کند. اگر از چشم‌های خود در برابر آفتاب محافظت نکنید اشعه‌های آفتاب می‌تواند منجر به کم شدن بینایی و آسیب به قرینه شود.

حفظ رطوبت پوست

یکی از راه‌های ماندگار کردن رنگ برنزه پوست، مرطوب نگهداشتن آن است. پوست وقتی در برابر نور خورشید قرار می‌گیرد رطوبت خود را از دست می‌دهد و پوست بدون رطوبت خشک می‌شود و با پوسته پوسته شدن رنگ آن تغییر می‌کند. بنابراین خفظ رطوبت پوست اهمیت زیادی در برنزه کردن بدون آسیب دارد و یکی از کارآمدترین روش‌ها برای مرطوب نگه داشتن پوست، نوشیدن آب به مقدار کافی است؛ زیرا اگر آب بدن تامین شود رطوبت پوست نیز حفظ می‌شود.

دوش گرفتن

بعد از اینکه زمان آفتاب گرفتن تمام شد بهتر است برای پایین آوردن دمای بدن با آب ولرم دوش بگیرید، حتما توجه داشته باشید که دمای آب باید نه خیلی سرد و نه خیلی گرم باشد. 

نکات ضروری برای آفتاب گرفتن

نکات ضروری برای آفتاب گرفتن

اگر دارو مصرف می‌کنید باید حتما از کرم ضد آفتابی با SPF بالاتر استفاده کنید. زیرا اکثر داروها شیمیایی هستند و پوست را به اشعه UV حساس می‌کنند و درنتیجه پوست شما به جای برنزه شدن می‌سوزد.

جایگزین کردن روش‌های دیگر غیر از آفتاب گرفتن | دستگاه سولاریوم

یکی از روش‌های مصنوعی برای برنزه کردن، سالن‌های سولاریوم هستند که با امکاناتی بدون نگرانی از آفتاب سوختگی پوست شما را برنزه می‌کنند. اما برای استفاده از این روش هم باید به نکاتی مانند تمیزی و نظافت سالن، تعیین نوع پوست، استفاده از عینک‌های مخصوص و… توجه کنید تا آسیبی به پوست وارد نشود. اگرچه متخصصین پوست معتقدند که بااستفاده از سولاریوم نیز احتمال ابتلا به سرطان پوست نیز وجود دارد، اما این روش فوایدی مانند تعیین نوع اشعه فرابنفش برای کنترل روند پیشرفت نیز دارد.

اتو برنز

روش پیشنهادی دوم استفاده از اتو برنزها برای برنزه کردن بدون آسیب هستند که روشی مطمئن‌تر با عوارض جانبی کمتری است. اتو برنزها به شکل‌های مختلف ژل و اسپری و لوسیون پوست را برنزه می‌کنند اما چون حالت مصنوعی  و ماندگاری کمی دارند محبوبیت کمتری را بین علاقه‌مندان به پوست برنزه کسب کرده‌اند. در برنزه کردن با این روش تنوع رنگی وجود دارد و نسبت به سلیقه فرد می‌توان رنگ‌های تیره، طلایی، برنز هویجی و… را برای پوست خود انتخاب کرد. حتما توجه داشته باشید که برای اثر بخشی بهتر قبل از استفاده از اتو برنز پوست خود را لایه‌برداری کرده و محصول را بر روی پوست خشک استفاده کنید.

روش‌های خانگی

یکی از روش‌های برنزه کردن پوست استفاده از مواد گیاهی و طبیعی برای رنگ دادن به پوست است که تقریبا بدون هیچگونه عارضه و آسیبی پوست را برنزه می‌کند. به این ترتیب که این مواد را بر روی پوست خود می‌مالند و در برابر آفتاب قرار می‌گیرند تا نور خورشید منافذ پوست را باز کند و رنگ این مواد طبیعی به لایه‌های عمیق پوست نفوذ کند. در اینجا ما به طور خلاصه چند نمونه از این روش‌های خانگی را نام می‌بریم و در درآینده مفصل‌تر به این موضوع خواهیم پرداخت. مواد و ترکیباتی از جمله قهوه، آب هویج، آب گوجه، تخم مرغ + هویج، روغن زیتون، حنا + قهوه، روغن بچه، چای و… می‌توانند رنگ پوست شما را تغییر دهند.

خرید اینترنتی محصولات برنزه کننده

منبع: الانزا

مطالب مشابه

ارسال نظر برای این مطلب

کد امنیتی رفرش