آخرین مطالب

بهترین ضد لک‌ها چه مشخصه‌ایی دارند؟

بهترین ضد لک‌ها چه مشخصه‌ایی دارند؟

پوست انسان، همواره تحت تاثیر عوامل محیطی قرار دارد، علاوه بر آن، افزایش سن، تغذیه نامناسب، بارداری، مصرف دخانیات، آب و هوا و… تا حدود زیادی، پوست را تحت تاثیر قرار می‌دهند وحتی می‌توانند، به آن آسیب هم بزنند.

تا به حال به این موضوع فکر کرده‌اید، که چرا رنگ پوست افراد متفاوت است؟ چرا یک فرد پوست بسیار روشنی دارد و پوست شخص دیگری تیره است؟ رنگ پوست، با مقدار ملانین موجود در پوست مشخص می‌شود. ملانین، یک رنگدانه قهوه‌ایی است، که توسط سلول‌های ملانوسیت تولید می‌شود. درواقع، تنوع در رنگ پوست افراد، به دلیل تفاوت در مقدار ملانین موجود در پوست افراد است. 

افرادی که پوست تیره‌ایی دارند، ملانین بیشتری در پوست خود تولید می‌کنند، تولید ملانین در پوست، به عوامل مختلفی از جمله ژنتیک، آب و هوا محل سکونت و تغذیه، بستگی دارد. ملانین، خود یک عامل برای محافظت از پوست، در برابر نور خورشید است، به همین دلیل، افرادی که پوست روشن‌تری دارند، نسبت به نور خورشید حساس‌تر هستند و آفتاب سوختگی را، بیشتر از سایر افراد تجربه می‌کنند.

در حالت طبیعی، ملانین به صورت یکنواخت در پوست تولید و پراکنده می‌شود. در نقاطی از پوست، که ملانین بیش از حد ترشح شود یا به صورت غیر طبیعی، در پوست توزیع شود، ما شاهد لک‌های صورت خواهیم بود. هم‌چنین، در نقاطی از پوست، که سلول‌های تولید کننده ملانین آسیب دیده باشند، لک‌های صورت ایجاد خواهند شد.

اگر شما جز آن دسته از افراد هستید، که به سلامت و زیبایی پوست خود اهمیت می‌دهید، حتما تاکنون برای محو کردن یا کم‌رنگ کردن لک‌های صورت خود، اقدام کرده‌اید. یکی از محصولاتی که به حل این مشکل کمک می‌کند، محصولات ضد لک است، که در قالب صابون و کرم‌ها، در بازار عرضه می‌شود.

 

بهترین ضد لک‌ها چه مشخصه‌ایی دارند

کرم ضد لک چیست؟

کرم ضد لک یکی از محصولات مراقبت از پوست است، که حاوی ویتامین سی و ترکیبات مختلفی است. وقتی از این کرم استفاده کنید، پوست رنگسازی خود را متوقف کرده و به رنگ طبیعی و اولیه خود، باز می‌گردد، در این فرآیند، لک‌ها و تیرگی‌های صورت، تا حدود زیادی محو می‌شوند، البته این موضوع به کیفیت محصول و ترکیبات آن نیز، بستگی دارد و هرچه محصول، کیفیت بالاتری داشته باشد، کارایی و اثرگذاری آن نیز بیشتر است. 

برخی از کرم‌های ضد لک، خواص روشن کننده برای پوست دارند و پوست را یک درجه روشن‌تر می‌کنند، درنتیجه شما پوست شفاف‌تری خواهید داشت. در کرم‌های ضد لک، از ترکیبات هیدروکینون استفاده می‌شود، که خاصیت ضد لک دارد، اما باید غلظت این ترکیب، کم‌تر از ۴ درصد باشد، زیرا درصدهای بالاتر ممکن است، موجب پر رنگ شدن لک‌ها و حتی سوختگی پوست شود.

در کرم‌های ضد لک مرغوب و با کیفیت، عصاره گیاهانی مانند توت‌ها و شیرین بیان نیز وجود دارد، این ترکیبات موجب می‌شود، رنگ نقاط مختلف پوست، یکدست و هماهنگ شود و عمل تغییر رنگ پوست، متوقف شود و علاوه بر آن، پوست زیباتر و شاداب‌تر به نظر بیاید. مصرف این کرم‌ها، باید به صورت مداوم و در دو نوبت، یک بار صبح و یک بار شب، انجام شود، تا بهترین نتیجه را به همراه داشته باشد. 

کرم ضد لک، کدام لک‌‌ها را از بین می‌برد؟

 1. کرم ضد لک، می‌تواند پوست را روشن‌تر و شفاف‌تر کند، حتی پوست‌های گندمی، سبزه و تیره. با توجه به نوع و رنگ پوست، یک تا دو درجه، در روشن کردن پوست موثر است.
 2. لک‌‌‌های ناشی از ملاسما (لک‌های حاملگی)، که به رنگ قرمز یا قهوه‌ایی هستند، در طی استفاده مداوم از کرم‌های ضد لک، کم‌رنگ و درنهایت، محو خواهند شد.
 3. لک‌هایی که در اثر تماس با نور خورشید و آفتاب سوختگی، ایجاد شده‌اند، به کمک کرم ضد لک برطرف خواهند شد.
 4. کک و مک‌‌هایی که به صورت مادرزادی، روی پوست صورت و نقاط دیگر بدن هستند، به کمک این کرم، تا حدود زیادی برطرف می‌شوند.
 5. معمولا زمانی که جوش‌ها از بین می‌روند، آثار آن‌ها به صورت لک‌های تیره و قهوه‌ایی، روی صورت باقی می‌ماند، یک کرم ضد لک مناسب، می‌تواند به از بین بردن جای جوش‌ها، کمک کند.
 6. با افزایش سن، لک‌ها و تیرگی‌هایی روی صورت ایجاد می‌شود، که ناشی از پیری پوست است، به کمک کرم‌های ضد لک، می‌توان این لک‌ها را نیز نابود کرد.

کرم‌های ضد لک را با توجه به لک‌های ایجاد شده و نوع پوست خود تهیه کنید. در قدم اول، باید مشخص کنید، که پوست شما چرب است، خشک است یا ترکیبی از هر دو. سپس باید مشخص کنید، لک‌های ایجاد شده روی صورت، ناشی از قرار گرفتن در معرض نور خورشید است یا ناشی از انجام فعالیت‌های روزمره. کرم‌های ضد لک، با توجه به نوع پوست و سطحی یا عمقی بودن لک‌ها، در اختیار مصرف کننده قرار می‌گیرند، اما به یاد داشته باشید، که از محصولی استفاده کنید، که با کیفیت و استاندارد باشد و پس از قطع مصرف آن، لک‌ها با قدرت بیشتری باز نگردند.

کرم‌های ضد لکی که، خواص روشن کننده برای پوست دارند، محصول مناسب‌تری هستند، زیرا شما می‌توانید با یک تیر، دو نشان بزنید، هم به بهبود لک‌ها کمک کنید و هم پوست خود را روشن‌تر و شفاف‌تر کنید. پوست صورت، در اثر تماس با نور خورشید و آفتاب سوختگی، تا حدودی تیره می‌شود، کرم ضد لک مانند یک کرم ضد آفتاب عمل می‌کند و تیرگی‌های صورت را، از بین می‌برد و شما می‌توانید با کمک این محصول، در کم‌ترین زمان ممکن، زیبایی خود را بازگردانید.

بسیاری از طرفداران ضد لک‌ها، این محصول را برای از بین بردن کک و مک‌ها، انتخاب کرده‌اند، اما قبل از هرچیزی، باید بدانید کک و مک چیست؟ کک و مک، نقاط کوچکی روی پوست هستند، که معمولا به دلیل قرار گرفتن در معرض نور خورشید، روی پوست ایجاد می‌شوند، البته ژنتیک نیز، نقش مهمی در ایجاد کک و مک‌ها دارد و بسیاری از افراد مادرزادی، دارای کک و مک‌هایی روی صورت و بدن خود هستند.

کک و مک، در هر سنی می‌تواند ایجاد شود، اما در کودکان و نوجوانان و کسانی که پوست روشن‌تری دارند، بیشتر دیده می‌شود. احتمال ایجاد کک و مک، در فصل بهار و تابستان بیشتر است، بنابراین، استفاده از کرم ضد آفتاب، در این فصل‌ها را فراموش نکنید. هم‌چنین، کک و مک‌ها در فصل‌های پاییز و زمستان، تا حدودی کم‌رنگ‌تر و روشن‌تر خواهند شد. 

لک‌های قهوه‌ایی و تیره پوست، طی سال‌‌های زیادی ایجاد می‌شوند و به سادگی نیز از بین نمی‌روند. گاهی اوقات، حتی یک کرم ضد لک عالی و باکیفیت نیز، نمی‌تواند کار خاصی انجام دهد و هم‌چنان، لک‌ها روی صورت باقی می‌مانند، در این شرایط پیشنهاد می‌شود، که در کنار یک ضد لک، از یک روشن کننده پوست نیز استفاده شود.

متخصصان پوست معتقدند، کرم‌های ضد لکی که، حاوی هیدروکینون و ترکیبات روشن کننده مانند ویتامین سی و عصاره‌های گیاهی هستند، بهتر می‌توانند لک‌های صورت را از بین ببرند، از طرف دیگر بیشتر کرم‌های روشن کننده، دارای آنتی‌اکسیدان و مواد آبرسان هستند، که پوست را شاداب‌تر و شفاف‌تر جلوه می‌دهند.

 

بهترین ضد لک‌ها چه مشخصه‌ایی دارند

ویژگی‌های یک ضد لک عالی

 1. یک کرم ضد لک عالی، باید دارای ۲ درصد هیدروکینون باشد، این مقدار، برای روشن کردن پوست و از بین بردن لک‌ها، کفایت می‌کند، هیدروکینون بیش از این مقدار، می‌تواند موجب سوختگی و بدتر شدن وضعیت‌ لک‌ها بشود. اگر هدف شما، بیشتر روی روشن شدن پوست است، باید کرم روشن کننده تهیه کنید. کرم ضد لک در کنار یک کرم روشن کننده، تاثیر بیشتری دارد و پوست را درخشان‌تر می‌کند، البته نباید دیگر محصولات مراقبت از پوست را نادیده گرفت و باید برای خارج شدن از منزل، از کرم ضد آفتاب با ۳۰SPF  یا بیشتر، استفاده کرد.
 2. یک کرم ضد لک عالی و باکیفیت، باید حاوی آلفا هیدروکسی اسیدها باشد، این ترکیبات پوست را به خوبی لایه برداری می‌کنند و به این صورت، در بهبود وضعیت ظاهری لک‌ها، موثر هستند. علاوه بر آن‌، آنتی‌اکسیدان‌ها و ویتامین سی، باید در ترکیبات یک کرم ضد لک عالی، یافت شود، زیرا به بهبود لک‌ها کمک می‌کنند.
 3. روی بسته بندی یک کرم ضد لک عالی، باید ترکیباتی مانند هیدروکینون، کوجیک اسید، رزورسینول و اسید رتینوئیک، مشاهده شود. رزورسینول، قوی‌ترین ماده برای ضد لک، بعد هیدروکینون است. این ماده، مانع از رسیدن دانه‌های رنگی به پوست می‌شود و قدرت زیادی، در درمان لک‌ها و تیرگی‌های پوستی دارد.
 4. یک کرم ضد لک عالی و مرغوب، باید دارای ترکیبات کوجیک اسید باشد. این ماده شفاف کننده و روشن کننده پوست است، این ماده رنگدانه‌ها را به صورت یکنواخت، در سطح پوست پخش می‌کند، به عبارت دیگر، مانع از تولید بیش از حد ملانین و تغییر رنگ پوست می‌شود. هم‌چنین، این ماده پوست را تسکین می‌دهد و از ایجاد لک‌های جدید روی پوست، جلوگیری می‌کند.
 5. یک کرم ضد لک باکیفیت، باید طبق استاندارد‌های جهانی ساخته شود، یعنی علاوه بر آن که، لک‌های پررنگ و تیرگی‌ها را از بین می‌برد، باید به روشن و شفاف شدن پوست نیز، کمک کند. هم‌چنین، تیرگی‌هایی که به وسیله نور خورشید، روی پوست ایجاد می‌شود، باید به راحتی توسط این محصول برطرف شود.
 6. بهترین کرم‌های ضد لک، علاوه بر ترکیبات یاد شده، دارای اسید سالیسیلیک نیز هستند، این ماده، یک اسید آلی بی‌رنگ و بی‌بو است، که در روغن و چربی، به راحتی حل می‌شوند. این ماده، به منافذ پوست نفوذ کرده و باکتری‌ها، چربی‌ها و میکروب‌ها را از بین می‌برد. تجمع  چربی‌‌ها و باکتری‌ها در پوست، موجب مسدود شدن منافذ و ایجاد جوش‌ها و آکنه‌ها می‌شود. یک کرم ضد لک عالی، علاوه بر بهبود لک‌ها و روشن کردن پوست، پوست را پاکسازی نیز می‌کند.

یک کرم ضد لک باکیفیت و عالی، می‌تواند مزایای زیادی برای پوست داشته باشد و به حفظ سلامت و زیبایی پوست کمک کند. برخی از مزایای بهترین ضد لک‌ها، عبارتند از:

 • لک‌های ناشی از ملاسما و حاملگی را برطرف می‌کند.
 • لک‌هایی که در اثر تماس با نور خورشید ایجاد شده‌اند، برطرف می‌کند و برای بهبود آفتاب سوختگی، موثر است.
 • لک‌هایی که به دلیل افزایش سن ایجاد می‌شود، حذف می‌کند.
 • پوست‌های تیره، سبزه و گندمی را تا یک یا دو درجه، روشن می‌کند.
 • اگر محصول با کیفیت و استاندارد باشد، عوارض و برگشت ندارد.
 • در فرآیند بهبود لک‌ها، موجب قرمزی و التهاب پوست نمی‌شود.
 • پوست بدون آن که نازک و حساس شود، شاداب‌تر و شفاف‌تر خواهد شد.
 • پوست درخشان‌تر و شاداب‌تر به نظر می‌آید.
 • لک‌های قدیمی را درمان می‌کند و مانع ایجاد، لک‌های جدید می‌شود.
 • برای لک‌های صورت، دست، گردن و سینه مناسب هستند.
 • اکسیژن رسانی به پوست را افزایش می‌دهند.
 • لک‌های ناشی از آفتاب سوختگی را، در کم‌ترین زمان ممکن، برطرف می‌کنند.
 • به طور کلی، موجب تغییر در وضعیت ظاهری پوست می‌شوند، به طوری که، پوست جوا‌ن‌تر و زیباتر به نظر می‌رسد.

هم‌چنین، مصرف صابون‌هایی، که خواص ضد لک و روشن کننده دارند، بین خانوم‌ها طرفداران زیادی دارد. صابون‌های ضد لک و ضد جوش، حاوی عصاره گیاهانی مانند بابونه، ختمی، سدر، حنا، خیار، جوانه گندم، گلیسیرین، روغن بادام تلخ، روغن نارگیل و… است. این صابون، چربی‌هایی که باعث ایجاد جوش‌ها و لک‌ها می‌شوند، از بین می‌برد و پس از چند هفته استفاده مداوم، پوست صاف و درخشان خواهد شد.

این صابون را دو بار در روز مصرف کنید، یک بار صبح برای شستشوی صورت و یک بار شب، قبل از خوابیدن. صورت خود را با صابون بشویید و اجازه دهید، کف آن به مدت دو تا سه دقیقه، روی پوست باقی بماند، سپس با آب ولرم صورت خود را شستشو دهید.

صابون‌های ضد جوش و ضد لک با کیفیت و سازگار با پوست، فاقد مواد مضر، شیمیایی و قلیایی بوده و برای شستشوی روزانه پوست مناسب است، علاوه بر آن، چربی اضافه پوست را از بین نمی‌برد و به بهبود و کم‌رنگ‌ترشدن لک‌ها، کمک فراوانی می‌کند.

کلام آخر:

بهترین کرم‌های ضد لک، محصولاتی هستند، که دارای ترکیبات لازم و موثر برای پوست باشند و علاوه بر آن که، لک‌ها را تا حدودی کم‌رنگ می‌کنند، مانع از ایجاد لک‌های جدید نیز می‌شوند و در روشن شدن پوست نیز، موثر هستند. بهتر است، قبل از مصرف کرم‌های ضد لک، با یک متخصص پوست مشورت کنید و خودسرانه اقدام نکنید.

مطالب مشابه

ارسال نظر برای این مطلب

کد امنیتی رفرش